top of page
Private Tutoring Subscription Options
Subscription Plans:
How does it work?
1. Each week you pay a flat rate and receive a certain amount of classes to use for the week. The sessions reset at the beginning of each week. For more information, please see this page.
2. You also receive access to our growing library of review material (found under Student Resources).
3. You book your private tutoring sessions for whenever you want! Please note that you won't be charged for individual bookings.

Anchor 4
Single-Student Plans
For just one student taking reoccurring private tutoring lessons.
2 Half-Hour Sessions
25$Every week2 Half-Hour Private Tutoring Session/WeekÂ- 1 Student/Session
- 2 Half-hour Sessions/Week
- Unlimited Access to Out-of-Class Materials
4 Half-hour Sessions
50$Every week4 Half-hour private tutoring sessions every weekÂ- 1 Student/Session
- 4 Half-hour Session/Week
- Unlimited Access to Out-of-class Materials
1 Hour 1-1
25$Every week1 Hour-long session/week for a single studentÂ- 1 Class/Week
- Access to Out-of-class Materials
- For a Single Student
2 Hour 1-1
50$Every weekTwo hour-long session/week for a single studentÂ- 2 Classes/Week
- Access to Out-of-class Materials
- For a Single Student
Anchor 1
Two-Student Plans
Perfect for siblings, parents and children or even friends who want to learn together at a highly discounted rate!
Family Plan (2-2)
30$Every weekGood for families who need to supplement Mandarin exposureÂ- 2 Students/Session
- 2 Half-hour Sessions/Week
- Unlimited Access to Out-of-class Materials
Family Plan (2-4)
60$Every weekPerfect for families wanting to become fluent together!Â- 2 Students/Session
- 4 Half-hour Sessions/Week
- Unlimited Access to Out-of-class Materials
Anchor 2
Three-Student Plans
Perfect for three students taking private lessons together on the same screen.
Family Plan (3-2)
35$Every weekFor three family members taking private lessons togetherÂ- 3 Students/Session
- 2 Half-Hour Sessions/Week
- Unlimited Access to Out-of-class Materials
Family Plan (3-4)
70$Every weekBest option for families wanting to become fluent together!Â- 3 Students/Session
- 4 Half-hour Sessions/Week
- Unlimited Access to Out-of-class Materials
Anchor 3
bottom of page